» Загроза всихання соснових лісів
Інформація до новини
  • Переглядів: 932
  • Автор: admin
  • Дата: 29-09-2017, 11:11
29-09-2017, 11:11

Загроза всихання соснових лісів


Ліси є важливою складовою нашої планети. Вони виконують важливі екологічні, економічні та соціальні функції. У Чернігівській області лісові землі займають площу 708 тис. га, лісистість становить 20,9%. Соснові ліси займають переважну частину вкритих лісовою рослинністю земель і є основним об‘єктом діяльності лісогосподарських підприємств нашого району та області у цілому.
Сосна звичайна є невибагливою до родючості ґрунту і умов зволоження, здатна рости на піщаних неродючих ґрунтах. Використовується для отримання цінної деревини, живиці, є джерелом лікарської сировини. В середньому 1 га 60­річного соснового лісу щорічно продукує 10,9 т кисню, а поглинає 14,4 т вуглекислого газу; затримує 35 т пилу, сажі і кіптяви. Окрім того, за вегетаційний період 1 га соснового лісу виділяє 450 кг фітонцидів, тобто ефірних олій, бальзамів, смол, дубильних та ароматичних речовин, які оздоровлюють повітря.
В останні десятиліття внаслідок змін погодно­кліматичних умов відбувається погіршення біологічної стійкості лісів та пошкодження їх шкідниками та хворобами. Наразі виникла загроза всихання соснових деревостанів, яка поширюється на значні території і набуває ознак надзвичайної ситуації в багатьох областях України.
Винуватцем відмирання дерев сосни і утворення осередків всихання є дрібний жук завдовжки 2­4 мм – вершинний короїд. Живиться він у районі тонкої кори стовбура у вершинній частині дерев сосни. Дорослі жуки вгризаються в кору, проточують в ній ходи та відкладають яйця. З яєць виходять личинки, які живляться тканинами стовбура, виточуючи під корою власні ходи. Завершивши живлення, личинки заляльковуються і з них виходять молоді жуки, які розлітаються і заселяють нові дерева. Одна самка короїда може відкласти до 120 яєць. Термін від відкладання яєць до утворення молодих короїдів становить від 1 до 3 місяців, залежно від погодних умов. Розмножуючись у величезній кількості, вершинний короїд знищує цілі дерева та їх групи.
Уражені короїдами соснові ліси потребують термінового проведення санітарних рубок для вилучення свіжозаселених жуками дерев в осередку та навколо нього (буферній зоні). Проте існуюча практика погодження проведення цих оздоровчих заходів займає багато часу і призводить до розширення старих і утворення нових осередків всихання. За цей час молоде покоління короїдів встигає завершити свій розвиток і заселити здорові дерева. Зволікання з проведення санітарної рубки призводить до зростання чисельності короїдів, які захоплюють все більші площі соснових лісів. Використання отрутохімікатів для знищення короїдів не ефективне, оскільки личинки розвиваються під корою і розпилені речовини не можуть до них дістатися.
Для підтримання біологічної стійкості лісів може і повинен долучитися кожен. Не допустимо запалювання сухої трави на полях та луках, з яких вогонь часто перекидається на ліси. Лісові пожежі зумовлюють сильне ослаблення деревостанів, які стають осередками поширення шкідників та хвороб. Інтенсивне використання пестицидів під час обробки полів також має негативний вплив на ліс. Багато корисних комах та птахів, які є природними ворогами шкідників лісу, живляться на полях і гинуть внаслідок отруєння. Для принадження та відновлення чисельності птахів потрібно біля своїх осель, в садах та лісах розвішувати шпаківні та годівниці. Тільки спільними зусиллями, дбаючи про природу та навколишнє середовище, ми зможемо зберегти наші ліси для нащадків.

Анатолій Жежкун,
директор ДП «Новгород­Сіверська лісова науково­дослідна станція»,
кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник.
Ігор Порохняч,
молодший науковий співробітник
ДП «Новгород­Сіверська
лісова науково­дослідна станція».
Шановний відвідувачу, Ви не зареєстровані.
Ми радимо Вам зареєструватися або увійти під своїм іменем

Новий коментар

І'мя:*
E-Mail:
Коментар:

Вітання

Нашій дорогій


Детальніше

Всі вітання


Оголошення та реклама


Всі оголошення

Голос Присеймів'я

Телефон/факс редакції: 0-46-35-21503
E-mail: golospris2017@ukr.net, golospris@i.ua
Skype: Голос Присеймів'я
Р/р: UA633808050000000026003588776 код: 02476103
МФО: 380805 ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» м. Київ.

Важливо

Передрук інформації дозволяється лише при розміщенні прямого посилання на оригінал.
Адміністрація сайту може не поділяти думку авторів публікацій і не несе відповідальності за матеріали.
^