» Подарунок музею нашого земляка-художника
Інформація до новини
  • Переглядів: 1 157
  • Автор: admin
  • Дата: 11-09-2015, 09:04
11-09-2015, 09:04

Подарунок музею нашого земляка-художника

Влітку цього року, як і обіцяв наш земляк Сергій Басок, який працює більше 25 років художником-декоратором Одеського академічного театру музичної комедії  ім.М.Водяного, він привіз в подарунок Бахмацькому районному історичному музеєві, в його художню колекцію, картину «Пальчиківський млин(Чернігівщина)», написану ним у 2014 році за нашим проханням, аби вітряк  як цікава пам’ятка народної архітектури залишився на полотні, адже  він недовговічний через негативний вплив  природних факторів. Запропонований йому проект настільки сподобався митцю, що він написав і копію цієї картини для себе. До речі, в  останній буклет «Пісні рідних джерел» із його творами, випущений у 2014 році, ввійшла і ця робота. Через газету висловлюю йому велику вдячність за небайдужість до збереження пам’ятки  культурної спадщини України та, зокрема , рідного краю, – Бахмаччини. Він підійшов до написання картини як справді творча людина: на полотні - пейзаж , зафіксований  теплого  сонячного літнього дня з копичками сіна, конем, який  випасається на лузі. Центром композиції являється до цього часу ще могутній вітряк, який становить контраст своїм об’ємом та висотою з усіма об’єктами, розташованими навколо нього.  Як і в минулому, коли був побудований цей шатровий млин,  з ним  неначе  і сьогодні   люди, що своїми руками створили це диво. Таке враження складається  від того,  що вони  скосили біля нього  трави і потім склали з них копиці сіна, припнули тут для випасу коня.  Розташований вітряк на високому горбку, його  пестять ніжні сонячні промені. Так би ласкаво до нього відносились і люди, від яких також залежить його життя чи небуття. Такі рідкісні залишки архітектури минулого слід зберігати. Необхідно пошукати  умільців, які б його відремонтували, як це роблять на Черкащині, де дбайливо зберігають не один вітряк. Потрібне тільки бажання владних органів або, в крайньому випадку, небайдужих людей. У Голландії, яка здавна вважається країною млинів, їх вже  давно зберігають для майбутніх поколінь. У Пирогово на околиці Києва звезено з усієї України немало вітряків, але, як мені сказали працівники цього музею під відкритим небом, такого, як у нас під Пальчиками, у них немає.
Як згадував Андрій Григорович Коваленко із Пальчиків, його дід Сущенко Пилип працював мірошником у цьому млині. Він був побудований, очевидно, у 1937 році. Споруджував його запрошений із с. Часниківки майстер Матяш. Всередині стояли 4 камені  з 2 валами. Він мав три поверхи. Кругом млина – 4 стовпці для закріплення в нерухомому стані крил. На крила напинали полотно: як вітер був сильний, його змотували на крилі (на двох, наприклад, а на інших – ні). У вітряку була комірчина мірошника. Працювало на цьому важливому підприємстві 2 чоловіки. Останній ремонт вітряка проводився у 1954 році, про що вибито на цегляному фундаменті. Скільки зерна перемолов цей трудівник для людей, скільки людей там перебувало із своїм хлібним урожаєм! Всередині до цього часу збереглися деякі елементи його конструкції, в тому числі великі дерев’яні колеса. З розповіді Коваленка А.Г. знаю, що потрібний новий вал довжиною 11 м і товщиною 70 см.
Свою історію, як і пальчиківський вітряк, має і приміщення Бахмацького музею, яке з’явилося в кінці ХIХ ст. і ,за розповідями, належало родині судді. У Бахмачі до цього часу живуть  нащадки цього власника. Споруда має кілька виходів, які були зроблені пізніше, коли в 50-60-х рр. ХХ ст., а може і раніше, тут жило кілька сімей. Пізніше, до 80- х рр., на його немалій площі розташовувалися різні районні служби, в тому числі  відділ культури та відділ запису актів цивільного стану. Наш земляк-художник має намір увіковічнити цю споруду  також на полотні, тому що йому сподобалася його архітектурна форма. Бажаю йому міцного здоров’я і здійснення всіх  творчих планів.


Тетяна Стрикун,
 директор Бахмацького районного історичного музею.

Шановний відвідувачу, Ви не зареєстровані.
Ми радимо Вам зареєструватися або увійти під своїм іменем

Новий коментар

І'мя:*
E-Mail:
Коментар:

Вітання

Нашій дорогій


Детальніше

Всі вітання


Оголошення та реклама


Всі оголошення

Голос Присеймів'я

Телефон/факс редакції: 0-46-35-21503
E-mail: golospris2017@ukr.net, golospris@i.ua
Skype: Голос Присеймів'я
Р/р: UA633808050000000026003588776 код: 02476103
МФО: 380805 ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» м. Київ.

Важливо

Передрук інформації дозволяється лише при розміщенні прямого посилання на оригінал.
Адміністрація сайту може не поділяти думку авторів публікацій і не несе відповідальності за матеріали.
^