» Вишивка - поезія душі й оберіг
Інформація до новини
  • Переглядів: 251
  • Автор: admin
  • Дата: 16-02-2018, 08:39
16-02-2018, 08:39

Вишивка - поезія душі й оберіг

На рушниках ми бачим візерунки,
На них життя: то радість, то журба,
То розцвітають на них дивні квіти,

То знаки різні, а то пташечка співа.

Український рушник… Оздоблений вишивкою, скільки він промовляє до кожного з нас! Від сивої давнини й до наших днів, у радості й у горі рушник – невід’ємна частка нашого побуту, наш символ, оберіг. А люди, що створюють ці шедеври, прекрасні, добрі, щирі, з відкритою душею, раді поділитися, порадити, підтримати.
На зустріч із такими майстрами прямуємо до села Красне, яке стало справжнім скарбом для нашої експедиції. Воно відкрило нам вишивки Чернолуцької Валентини Юхимівни. Роботи майстрині зачаровують, від них неможливо відвести погляд. Вони виконані яскравими, червоними нитками. Хоча майстриня почала вишивати відносно недавно, але в її колекції багато робіт. Береже Валентина Юхимівна фрагмент маминого рушника, мотиви якого переносить на свої. Вона створює вишиванки, серветки, рушники. «Щоб і в хаті красиво й одягти було любо», ­ каже вишивальниця.
Її дочка Тригубенко Наталія Петрівна, якій ми особливо вдячні за організацію зустрічей, продов­жує традиції матері. Вона працює вчителем Красненського НВК, де передає дітям знання про цей прекрасний вид мистецтва. На її рушниках поєднано геометричні, рослинні орнаменти. У вінку з троянд красуються голуби. Наталія Петрівна в роботах намагається відображати народні символи. У скринях зберігає вироби тітки, бабусі та свекрухи, виконані гладдю. Сорочки рослинного орнаменту з троянд та лілій, вишиті червоними та чорними нитками лічильною та косою гладдю, стають у пригоді при проведенні різних виховних заходів.
Нам сподобалися роботи Титенко Валентини Василівни, яка працювала продавцем і все життя вишивала. Великі рушники з пишним, соковитим рослинним орнаментом(троянди, маки, лілії, калина, виноград, колосся), захоплюють виразні птахи. Вишивала майстриня сюжетні картини на полотні з бабусиних сорочок, пасхальні рушнички.
Надовго запам’ятається нам зустріч з Либань Ганною Дмитрівною, розумною, сильною духом жінкою, яка не зважаючи на тяжкі перешкоди, продовжує займатися улюбленою справою. Вишиває вона з дитинства рушники гладдю, наволочки, підзорники, простирадла. Зараз захопилася створенням картин бісером. Вишиває те, що близьке по духу й по­справжньому красиве, як і душа цієї людини.
Знайомимося з Білецькою Лідією Василівною, директором місцевої школи, яка старанно зберігає в скрині рушники, підзорники, картини бабусі та мами. Скільки ж трудилися над цими витворами мистецтва! Здається, їх і передивитися всіх неможливо. На них вишиті квіти, птахи, сюжетні орнаменти. Найбільше нас захопила історія про рушник бабусі, вишитий в 30­ті роки 20 століття технікою вирізування з настилуванням білим по білому. Лідія Василівна говорить, що, за словами бабусі, вишивати не було чим.
Полонили нас роботи Жалій Раїси Федорівни. Працювала вона вчителем початкових класів. Діти її любили, а батьки хотіли, щоб саме вона навчала їхніх нащадків, адже це людина щира, добра. Пані Раїса розуміє красу вишивання. Цим видом мистецтва займається з дитинства. У її будинку бачимо наволочки, картини, ікони, вишиті хрестиком. Особливо сподобався кролевецький рушник, створений майстринею технікою хрестик червоними нитками.
Приємно вражені побаченим і почутим у Красному вкотре пересвідчуємося в талановитості, муд­рості нашого народу, у користі вишивання, у важливості наших одвічних оберегів, на яких кожен стібок ниточки покладений з любов’ю, переживанням, радістю, побажанням добра, любові, захисту. Вишиваймо,можливо, й про нас діти скажуть: «Цілую мовчки той рушник,що мати вишивала», а наше вишивання для них буде виявом нашої душі й оберегом.
Юлія Шевченко, учениця 10 класу,
та Антоніна Ворона,
учитель української мови та літератури
Бахмацької ЗОШ І­ІІІ ст. № 4.

Шановний відвідувачу, Ви не зареєстровані.
Ми радимо Вам зареєструватися або увійти під своїм іменем

Новий коментар

І'мя:*
E-Mail:
Коментар:

Вітання

Яні Дворнік

Яні ДВОРНІК
на 18­річчя,
яке вона святкуватиме

18 жовтня
Мила імениннице, вітаємо тебе з днем народження. Радість наша, бажаємо тобі світитися від щастя і опромінювати цей світ своєю красою, насолоджуватися кожною миттю свого життя і зберігати в пам’яті всі добрі моменти. Нехай везіння і удача стануть твоїми друзями в справах, нехай любов і радість будуть вірними супутниками в житті.
Дідусь Коля, бабуся Наташа, дядя Саша, тьотя Свєта.

Детальніше

Всі вітання


Оголошення та реклама


Всі оголошення

Голос Присеймів'я

Телефон/факс редакції: 0-46-35-21503
E-mail: Golospris@cg.ukrtel.net
Skype: Голос Присеймів'я
Р/р: 26003588776 код: 02476103
МФО: 380805 ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» м. Київ.

Важливо

Передрук інформації дозволяється лише при розміщенні прямого посилання на оригінал.
Адміністрація сайту може не поділяти думку авторів публікацій і не несе відповідальності за матеріали.
^