» Вишивка – поезія душі й оберіг
Інформація до новини
  • Переглядів: 139
  • Автор: admin
  • Дата: 13-04-2018, 08:43
13-04-2018, 08:43

Вишивка – поезія душі й оберіг

Поблизу Сейму, славної ріки,
Розкинувсь край наш, хлібний і цукровий.
Тут найсолодші родять буряки
І барвами достатку і любові
На полотні, немов кристал цукровий,
Мережаться барвисті рушники.
       Ольга Батьковська.Наша бахмацька земля красива своєю природою, багата родючою землею, роботящими й талановитими людьми: письменниками, художниками, артистами, вишивальницями.
Пошуки останніх привели нас цього разу до знаменитого села Піски, де люб’язно погодилася познайомити нас із пісківськими вишивками директор місцевої школи Євченко Валентина Костянтинівна, до речі, сама вміла вишивальниця. Привітна господиня навчального закладу тепло зустріла наш клас, організувала цікаве спілкування, мультимедійною презентацією та піснями про українську вишивку, а ще з гарячим чаєм та смачним пісківським печивом. Барвисті квіти, ніжні котики, а особливо пишні лебеді на рушнику, виконані майстринею зачарували нас.
А приїхали ми до Пісок у день Мотрони, адже знали про народознавчу Берегиню Євченко Мотрону Петрівну, яка 50 років працювала в цій школі вчителем української мови та літератури. Ми переконані, що багато хто знає її як гарного вчителя, щиру українку, гарну жінку, красиву, часто у вишиванці. Її в оточенні барвистих вишивок можна побачити на величному щорічному дійстві Дні села. А скільки свят, виховних заходів, показових уроків, вистав з українським народним колоритом проведено за час роботи в школі. За вишивками пані Мотрони можна вивчати історію української народної вишивки. Зберігає вона рушники матері й бабусі. На них рослинний стрічковий орнамент із квітами маку, лілій, троянд, виконаний хрестиком та обманкою, червоними й чорними нитками. Обманкою вишиті троянди, лілії, обрамлені прямими та хвилястими лініями. Є рушник із двома лініями стрічкового рослинного орнаменту та вазонами квітів над ними.
У колекції Мотрони Петрівни більше десятка жіночих сорочок, вишитих на домотканому лляному та конопляному полотні. З уставками й без, з пухликами, мережкою та зубчиками. На рукавах рослинний орнамент, а на подолах давніх бабусиних сорочок 50­60 років ХІХ століття – геометричний, рослинно­геомет­ричний та рослинний орнамент, вишитий чорними нитками, мережкою, зубчиками. Вишивка із зубчиками є також на вузеньких манжетах рукавів. Підточки з «подилками» перешивалися до новіших сорочок з вишитими іншим кольором рукавами з рослинним узором. Мамині сорочки уже вишиті здебільшого на фабричному полотні «парусині» чи «калінкорі». На одних вишиті тільки уставки та верх рукава, а на інших вишивка розкидана по всьому рукаві. Є сорочки святкові, на будень, постові. На буденних сорочках вишивка дрібніша. Зацікавили нас мамині подилки, які вишивалися окремо від сорочки (ми б назвали їх під’юпниками). На них широка смуга винограду, мережка й «огірочки» по низу.
Мотрона Петрівна вишила й собі три сорочки, перезнявши візерунок із бабусиних та маминих (виноград, троянди), додавши вишивку на грудях, бо зараз же носить їх без корсетки. Вишила також три короткі вишиванки з пишним рослинним орнаментом. «Адже завжди, ­ як каже майстриня, ­ відчуваю себе українкою».
В останні роки вишиває рукодільниця рушники, наволочки, підзорники на канві або на тканині для вишивання яскравими нитками, маленьким хрестиком (не всіма речами користується майстриня, але творить мелодію душі із задоволенням на радість собі й людям).
Красива мова, цікава розповідь зачаровує нас, а пісня з її вуст полонить душу, заворожує серце. Скільки доброго й цінного може ще повідати ця Берегиня мудрості народної.
« Зів’яли вже квіти на материних рушниках. Відлетіли вже в райські кущі дикі птахи з материних рушників. І лише тепло материнських рук бережуть материні рушники ще й досі», ­ писав наш земляк В. Вовк. Ми твердо віримо, якщо будемо прислухатися до таких слів, знатимемо, перейматимемо досвід, черпатимемо мудрість таких Берегшинь, якщо вишиватимемо – ми будемо, у нас буде майбутнє. Адже вишивка ­ поезія душі й оберіг.
Юлія Шевченко, учениця 10 класу, та
Антоніна Ворона, учитель української мови та літератури Бахмацької ЗОШ І­ІІІ ст. № 4.
Шановний відвідувачу, Ви не зареєстровані.
Ми радимо Вам зареєструватися або увійти під своїм іменем

Новий коментар

І'мя:*
E-Mail:
Коментар:

Вітання

Яні Дворнік

Яні ДВОРНІК
на 18­річчя,
яке вона святкуватиме

18 жовтня
Мила імениннице, вітаємо тебе з днем народження. Радість наша, бажаємо тобі світитися від щастя і опромінювати цей світ своєю красою, насолоджуватися кожною миттю свого життя і зберігати в пам’яті всі добрі моменти. Нехай везіння і удача стануть твоїми друзями в справах, нехай любов і радість будуть вірними супутниками в житті.
Дідусь Коля, бабуся Наташа, дядя Саша, тьотя Свєта.

Детальніше

Всі вітання


Оголошення та реклама


Всі оголошення

Голос Присеймів'я

Телефон/факс редакції: 0-46-35-21503
E-mail: Golospris@cg.ukrtel.net
Skype: Голос Присеймів'я
Р/р: 26003588776 код: 02476103
МФО: 380805 ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» м. Київ.

Важливо

Передрук інформації дозволяється лише при розміщенні прямого посилання на оригінал.
Адміністрація сайту може не поділяти думку авторів публікацій і не несе відповідальності за матеріали.
^