» Боровся з ядерним лихом
Інформація до новини
  • Переглядів: 195
  • Автор: admin
  • Дата: 27-04-2018, 09:41
27-04-2018, 09:41

Боровся з ядерним лихом


Щороку 26 квітня після опівночі розливаються тривожні удари дзвону, встановленого у діючому храмі у зоні відчуження. Дзвін лунає стільки ж разів, скільки років минуло від часу Чорнобильської катастрофи. Цьогоріч він вдарив 32 рази. Саме стільки минуло відтоді, як «мирний» атом завдав непоправної шкоди людству. Волею долі ми мешкаємо в державі, де знаходиться епіцентр атомного лиха – Чорнобильська АЕС. Пам’ятаємо і шануємо тих ліквідаторів наслідків аварії, хто віддав свої сили на порятунок людства. Вгамовувати техногенну катастрофу, аби запобігти поширенню радіації, вирушали представники трудових колективів, будівельники, водії , пожежники, правоохоронці тощо.
Серед тих, хто боровся з ядерним лихом, було чимало мешканців нашого району.
26 квітня у день 32­х роковин Чорнобильської катастрофи, висловлюючи довічну шану і повагу всім, хто брав участь у подоланні атомної катастрофи, відбулося покладання квітів до Пам’ятного знаку загиблим чорнобильцям. У заході брали участь голова райдержадміністрації Тетяна Неділько, голова районної ради Віктор Міщук, перший заступник Бахмацького міського голови Анатолій Карпенко, помічник народного депутата України Валерія Давиденка Володимир Мельник, громадськість.
У травні, коли буяли напоєні дощем трави, а крони дерев тягнулися до сонця, мешканцю села Стрільники Віталію Миколайовичу Чепуру здавалось, що всепереможне життя нічим не спинити. Тож повідомлення про відбуття до Чорнобильської зони сприйняв спокійно, без надмірних емоцій. Нині він особисто із читачами «Голосу Присеймів’я» ділиться спогадами про той нелегкий час.
­ Мене було призвано 4 травня 1986 року Бахмацьким райвійськкоматом для прийняття участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. А разом і моїх земляків з села Стрільники: Кисіля Григорія Івановича та Лободу Миколу Миколайовича. З призовного пункту Бахмацького райвійськкомату нас, бахмачан, ічнянців відправили в село Погреби Прилуцького району, де і було сформовано окремий пожежний батальйон. Я був призначений на посаду старшого техніка роти пожежного батальйону. Після трьох діб підготовки і тренувань батальйон передислоковано на околицю села Оране Іванківського району Київської області, тридцятикілометрову зону навколо ЧАЕС. Прибувши на місце постійної дислокації, ми поставили намети та розмістили поряд техніку. А згодом за кілька годин перші екіпажі виїхали для виконання завдання по дезактивації на прилеглій території біля четвертого енергоблоку ЧАЕС. На базі Чорнобильської сільгосптехніки був розгорнутий пункт, де готувалась спеціальна суміш, яка заливалася в пожежну цистерну та добавлялась вода, потім екіпажі виїжджали до місця призначення для поливу території, яка підлягала дезактивації. Полита поверхня бралась кіркою і радіоактивний пил не піднімався з вітром в повітря, не переносився на інші території. Така робота продовжувалась щоденно, розширювалась територія дезактивації не тільки біля ЧАЕС, а й на ближні села. Згодом територію неподалік четвертого енергоблоку потрібно було очистити від решток вибуху і бруду. На виконання завдання направлено 25 чоловік на чолі зі мною. Чистили совковими лопатами та загружали в металеві кубічні контейнери, а потім все це вивозилось на могильник. У цей час над реактором гелікоптери скидали доломіт, пісок.
Демобілізували нас 4 червня 1986 року, ­ згадує Віталій Миколайович.
Своїм побратимам­ліквідаторам аварії на ЧАЕС в складі пожежного батальйону Віталій Чепур присвятив вірш:Як мирний атом вийшов з­під контролю,
Та прогримів Чорнобиль на усю планету,
Для багатьох людей змінив він долю:
Мрії та сподівання наші канули у Лету.
Нас військкомати по «тривозі» забирали
Від монстра атомного боронити світ,
Пожежний батальйон вночі ми сформували,
І до ЧАЕС ми вранці рушили в похід.
В Оране прибули – табір свій розбили,
Поставили намети, усім дали – «відбій»!
А серед ночі нас зненацька розбудили –
Пожежні екіпажі відправили на станцію у «бій».
Ми там щоденно без спочинку працювали,
Радіаційний фон нас наскрізь пронизав,
Загрозу людству ми тоді ліквідували,
Що буде потім з нами – того ніхто не знав.
Пролинув час – вже більше як тридцять літ.
Багато друзів наших – пішли у небуття,
Та пам’ятаєм тих, хто врятував Всесвіт,
Заради щастя всіх віддав своє життя!
І хоча наслідки катастрофи дотепер пронизують душу й тіло Віталія Миколайовича, він не перестав радіти життю. 25 років чоловік сумлінно трудився у місцевому колгоспі на посаді головного зоотехніка. Отримав звання Заслужений працівник сільського господарства. Спливають роки. Нині ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС перебуває на заслуженому відпочинку. Вдома не сидить склавши руки – порається по господарству, займається пасікою, тішиться внуками (на фото з внучкою Дариною), бере участь у громадському житті села.
На фасаді Стрільницької ЗОШ розміщена меморіальна дошка на честь чорнобильців. Це данина пам’яті про минуле. Адже українці повинні закарбувати у віках подвиг героїв.
У четвер у Стрільницькій територіальній громаді за ініціативи Стрільницького сільського голови Сергія Дзюби відбувся пам'ятний захід по вшановуванню ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС.
Світлана КИРИЛЕНКО.
Шановний відвідувачу, Ви не зареєстровані.
Ми радимо Вам зареєструватися або увійти під своїм іменем

Новий коментар

І'мя:*
E-Mail:
Коментар:

Вітання

Павлику ПУГАЧУ

Павлику ПУГАЧУ
на 5 рочків

Зичимо тобі, наш хороший, радості й добра на всі літа, вірних друзів і легкої ноші на крутих доріженьках життя. Хай тебе здоров’я не оминає, доброта людська не полишає, щоб цвіла завжди у ріднім краї щастям доленька твоя ясна.
Тато, мама.

Детальніше

Всі вітання


Оголошення та реклама


Всі оголошення

Голос Присеймів'я

Телефон/факс редакції: 0-46-35-21503
E-mail: Golospris@cg.ukrtel.net
Skype: Голос Присеймів'я
Р/р: 26003588776 код: 02476103
МФО: 380805 ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» м. Київ.

Важливо

Передрук інформації дозволяється лише при розміщенні прямого посилання на оригінал.
Адміністрація сайту може не поділяти думку авторів публікацій і не несе відповідальності за матеріали.
^