» Батурин відзначає 350 років як став Гетьманською столицею
Інформація до новини
  • Переглядів: 17
  • Автор: admin
  • Дата: 15-03-2019, 08:25
15-03-2019, 08:25

Батурин відзначає 350 років як став Гетьманською столицею

2019 рік знаменний для Батурина. В березні виповнюється 350 років як гетьманською столицею України став Батурин.
Особливий статус Батурина було визначено Глухівськими статтями 6 (16) березня 1669 р., а вже від квітня того року у місті постійно проживає гетьман Дем’ян Ігнатович, якого за три роки змінив Іван Самойлович, а ще через 15 років – Іван Мазепа. Саме Мазепа підніс на найвищий щабель політичну роль Батурина. Тому Батурин першим потрапив на жертовний вівтар виступу Мазепи проти Москви восени 1708 р. Місто було знищене. Ця акція окрім військово­стратегічної мала, в першу чергу, політичну мету: ліквідацію ядра суверенної влади, чим в очах кожного народу і міжнародної спільноти є столиця.
Хоча резиденція призначеного Петром І гетьмана Івана Скоропадського постала у Глухові, вже гетьман Данило Апостол, пам’ятаючи про те, яке значення мав Батурин для українського народу, неодноразово клопотав про повернення до нього гетьманського осідку, але щоразу отримував від царів категоричну відмову.
У 1750 р. гетьман України Кирило Розумовський зміг повернути резиденцію до Батурина. Він мав грандіозні плани щодо відродження міста і повернення йому столичних функцій та втілював ці плани упродовж 14 років свого гетьманування. Скасування інституту гетьманства (1764) й полково­сотенного устрою (1782) de jure поклали край «столичному» статусу Батурина.
Проте упродовж останніх 350 років вітчизняної історії саме Батурин є символом нашої сили, боротьби, прагнення до волі української нації. Україна відзначає на державному рівні 350 років з дня започаткування гетьманської резиденції у місті Батурин.
З цієї нагоди 13 березня у славетному Батурині відбулися урочисті заходи, в яких брали участь заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Наталія Романова, голова Бахмацької райдержадміністрації Тетяна Неділько, директор департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Олександр Левочко, Батуринський міський голова Леонід Душа, генеральний директор НІКЗ "Гетьманська столиця" Наталія Реброва.
На Цитаделі Батуринської фортеці відбулась літія, яку відслужили благочинний Бахмацького району, настоятель Свято­Покровського храму м.Батурина митрофорний протоієрей о.Роман Кривко та настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці м.Бахмача ієрей Володимир Павлина. Учасники урочистостей поклали квіти до Пам'ятного Хреста та хвилиною мовчання вшанували пам'ять борців за незалежність України. Урочистості продовжились виступами художніх колективів із міст Ніжин та Чернігів.
Великою честю для Батурина було зустрічати цього дня Президента України Петра Порошенка.

Президент: Іван Мазепа став справжнім символом українського спротиву Росії
Під час заходів, присвячених 350­річчю з дня започаткування гетьманської резиденції у місті Батурин, Президент Петро Порошенко привітав з цією знаменною подією та нагадав про роль і місце в історії України славетного гетьмана Івана Мазепи.
За його словами, три з половиною століття тому Батурин став столицею Гетьманщини, у статусі якої перебував до 1708 року. Кінець 17 – початок 18 століття був часом розквіту Гетьманщини, яку прагнули упокорити та знищити Москва та Петербург. З Батурином пов’язані такі постаті керівників козацької держави, як Дем’ян Многогрішний, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Кирило Розумовський, які залишили в історії України кожен свій слід.
Глава держави наголосив, що саме у Батурині Іван Мазепа творив державу Україну: «Це мала бути прекрасна європейська держава. Недаремно ж гетьман стільки зусиль доклав до будівництва храмів, розвитку культури, мистецтва та освіти».
«Не забуваймо: ще коли Петро І лише рубав вікно до Європи, Україна часів Мазепи ходила туди через двері», ­ сказав Петро Порошенко.
«Від Богдана до Івана не було гетьмана. Цією приказкою українці ще за життя Мазепи визначали історичний масштаб його постаті. 22 роки міцною рукою він тримав булаву і поклав край сумнозвісній Руїні», ­ сказав Президент.
«Імперія не шкодувала чорної фарби, аби спотворити його образ. Та це не завадило, а навпаки допомогло Іванові Мазепі стати справжнім символом українського спротиву Росії, який донині перебуває в серцях справжнього українця. Мазепинська ідея, як я вже колись говорив при відкритті пам’ятника гетьману у Полтаві, то жевріла, то палахкотіла протягом двохсот років. Вона знаходила нових і нових послідовників. Вона надзвичайно вплинула на творчість Шевченка. Вона сприяла відновленню державності України на початку минулого століття», ­ сказав Петро Порошенко.
Він зауважив, що слово «мазепинець» понад двісті років було іменем загальним для всіх, хто ставив собі за мету самостійну Україну, або просто щиро, і навіть без жодного політичного умислу, любив свій край та рідну мову. «Лише минулого століття з’явилися такі почесні звання як «петлюрівець» та «бандерівець», але усі вони починали з «мазепинця», ­ додав Президент.
«Іван Мазепа був сином свого часу, живою людиною і державним діячем зі своїми чеснотами й недоліками, прорахунками та гріхами. Але наголошую, у вирішальний момент, коли треба було обирати між вірністю чужому монархові чи своїй Вітчизні, між особистим комфортом та ризиком заради майбутнього країни, його вибір, вибір Івана Мазепи був на користь України», ­ сказав Президент та додав, що навіть «вороги визнавали постать і велич духу Мазепи».
Глава держави порівняв постать гетьмана з Джорджем Вашингтоном, Симоном Боліваром та Махатмою Ганді. «Для імперій, яким корилися їхні народи, вони всі були ясно що «зрадниками», а для самих народів – борцями за свободу і незалежність, хоч і йшли до неї різними шляхами. Для народів вони є герої», ­ сказав Петро Порошенко.
Водночас Петро Порошенко закликав всіх зробити висновки з історії першої гетьманської столиці: «Батурин – це застереження. Це урок, який ми усі маємо дуже добре вивчити. Бо чвари старшин надзвичайно дорого коштували усьому народу, а найстрашнішу ціну заплатила гетьманська столиця – Батурин».
Президент також підкреслив, що політики мають час від часу брати уроки історії на сьогодення і на майбутнє: «Що ми маємо вивчити, дорогі друзі? Брак єдності неодноразово ставав для нашої України фатальним. Україну перемагали лише тоді, коли ворогу вдавалося зруйнувати і розірвати нашу єдність», ­ наголосив Петро Порошенко. Він підкреслив, що цей більш, ніж очевидний висновок як і з подій початку XVIII, так і XX століття ми маємо нарешті вивчити.
Глава держави процитував вірш, авторство якого приписують Мазепі: «Чрез незгоду всі пропали, самі себе звоювали». «І повторюю ще раз, щоб почули з Батурина всі українські політики. Бо дехто вже настільки захопився внутрішньою боротьбою, що не хоче ані бачити, ані чути, що ж коїться на нашому північно­східному та східному кордонах. Для них війни не існує. Так само не існувало в 18­20­х роках двадцятого століття. Чубилися між собою і москалям здали Україну. Ми не повторимо цієї помилки», ­ сказав Петро Порошенко та подякував українським воїнам, які дають відсіч ворогу на сході України.

Прес­служба Президента України.

Шановний відвідувачу, Ви не зареєстровані.
Ми радимо Вам зареєструватися або увійти під своїм іменем

Новий коментар

І'мя:*
E-Mail:
Коментар:

Вітання

Нашій дорогій

Даринці Василенко
на 10 рочків

Щоб ти була завжди щаслива, добро пізнала у житті. І щоб сміялися до тебе із неба зорі золоті. Щоб гріло сонечко ласкаво. Щоб Бог тебе в опіці мав. І Ангел твій охоронець з плеча твого щоб не злітав. Ми дякуєм Богу, що ти у нас є, хай силу і радість тобі він дає.
Мама, бабуся.

Детальніше

Всі вітання


Оголошення та реклама


Всі оголошення

Голос Присеймів'я

Телефон/факс редакції: 0-46-35-21503
E-mail: Golospris@cg.ukrtel.net
Skype: Голос Присеймів'я
Р/р: 26003588776 код: 02476103
МФО: 380805 ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» м. Київ.

Важливо

Передрук інформації дозволяється лише при розміщенні прямого посилання на оригінал.
Адміністрація сайту може не поділяти думку авторів публікацій і не несе відповідальності за матеріали.
^